Durum, dram, drum

Durum, dram, drum

19 Ekim 2014 Pazar

esti baharın nesimi


esti baharın mevsimi

çok eskiden, otuz yıl önce falan, dolma kasetler vardı, alırdık. içindekiler bazen yazılı bazen de yazısız, belirsiz olurdu. meğer hepimizdeki boşa para verme(me) takıntısının temellerini atan kişilik bozukluğunu ve aslında çok sonra anlayıp mücadeleye başlayabildiğimiz, kimilerimizdeyse kalıcı olan bu arızayı, müzik dinleme, anlama durumu üstünden yaşarmışız da haberimiz bile olmazmış.

ve fakat -konuyu da dağıtmadan- bazen bir şarkı/türkü çıkar karşınıza ve “aya baktım ay görünmez der” bu, kaybolmaya teşne kayıtlarda.

biraz önce de tam bu oldu -aslında şöyle oldu-:
otuzbeş gün kadar önce iskenderun’da gezerken müzik dinlemek istedim ve müzik cd’leri satan bir dükkan buldum. “türk rock” ve “türkülerimiz” yazılı, satıcıdan kurtulmak için aldığım ve 16 tl ödediğim iki dolma cd’yi alıp çıkacakken, satıcının iç kıyıcı bir tonlamayla “abi beş lira daha ver bunu da al -özgün müzik-“ dediği cd’yi de türlü iç çatışmalarıyla beraber alıp çıkarken ne bileydim başıma gelecekleri. içinde yüzlerce parça olan, bilgisayara takmadan arabanın teybinde dinlemeye gayret ettiğim bu cd’ler işte o otuzyıl önceki hissi verdiler. ki işte o özgün müzik cd’si, esti baharın nesimi şarkısını tekrar çıkardı karşıma.
o eski zamanlarda, dinlediğim bir şarkıyı ve ilintili meseleleri takip ederdim ben, bazan şarkıyı söyleyeni, bazan yazanı (eğer bulabilirsem) bazan da şarkıda geçen bir sözü ya da verdiği duyguyu.

belki de şarkı böyle yazılır böyle söylenir deme cüreti de bu zamanlara bağlanır.

dinlemeye üşeniyor olacaklar için (ki türkçede böyle bir fiil zamanı yoktu o zamanlar) sözleri altta:
şarkı böyle yazılır böyle söylenir:

esti baharın nesimi
ne hoş edalı kesimi
aldım o yarin sesini vay vay
aldım o yarin sesini

bak ay göründü meşeden
avcılar bekler köşeden
kokusunu gülden almış
yanakları menevşeden

esti baharın nesimi
ne hoş edalı kesimi
aldım o yarin sesini vay vay
aldım o yarin sesini

aya baktım ay görünmez
her yare gönül verilmez
ayrılık ne yaman derttir vay vay
başa gelmeden bilinmez

esti baharın nesimi
ne hoş edalı kesimi
aldım o yarin sesini vay vay
aldım o yarin sesini

ve o bozuk kayıtlarda erkek kulaklarımızla tam duyamadığımızdan tam da anlayamadığımız, bunaldığımız, sonunda her bir haltı matematiksel ve mantıksal anlamaya da gerek olmama durumunu bize müzikle anlatıp bizi, törpüleyen, bileyleyen, oynatan, ağlatan sarhoş eden şarkılara, türkülere, müzisyenlere, yorumculara, sevgi saygı ve selamlar gitsin. dua niyetine…
https://www.youtube.com/watch?v=yccUHDIfl_U


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder